- Propozice
- Výsledky
- Foto
- Reportáž
V sobotu 22. srpna 2009 proběhl v Kutné Hoře finálový závod Českého poháru MTB. Kutná Hora už zkušenosti s pořádáním závodů Českého poháru má, letos se tu konal již po desáté. Pořadatelé zajistili na celý den spoustu doprovodného programu od vystoupení hudebních skupin přes představení finalistek Miss Kutnohorska až po klaunská vystoupení pro děti. V pátek , kdy probíhal trénink na trati, bylo horké letní počasí, ale v sobotu, jak je již letos o závodech českého poháru zvykem, se ochladilo, bylo zataženo a dopoledne začalo pršet.

Sešlo se tu i hodně závodníků ze zahraničí, mohli jsme tu vidět Slováky, Poláky i Ukrajince.

V 9.00 hodin bylo odstartováno a na trať se vydali starší žáci a minutu po nich starší žákyně. Mezi žáky zvítězil Martin Fusek (4EVER Cyklo Bulis), který se stal letos vítězem všech pěti závodů poháru. Mezi žákyněni si přijela pro vítězství Aneta Rezková (SK Maxbike Orlová).

Potom odstartovaly postupně 3 kategorie a sice kadeti, muži Open a Masters. V kategorii kadeti zvítězil polský závodník Bartolomiej Wawak, mezi muži OPEN byl nejrychlejší František Žilák (KED Cyklomax) a v kategorii Masters jako první proťal cílovou pásku Pavel Bartoň (KC HAKR Brno).

V 11.30 hodin se na trať vydalo početné pole juniorů. Nedlouho po startu se na čele střídala dvojice Tomáš Paprstka (SCOTT Scania team Kolín) a Honza Nesvadba (KC Kooperativa SG Jablonec), ale nakonec za to vzal Tomáš, poodjel Honzovi a do cíle dorazil jako první.

Ve 13.00 hodin odstartovaly ženské kategorie, nejdříve ženy, ve vlně za nimi juniorky a chvilku po nich kadetky. V závodě žen se stala vítězkou polská závodnice Anna Szafraniec (JBG-2 Professional MTB team), která dokázala zvítězit i poté, co přetrhal řetěz. Mezi juniorkami byla nejlepší Karolína Kalašová (SCOTT Scania team Kolín) a mezi kadetkami domácí závodnice Markéta Drahovzalová (Bike klub Kutná Hora).

Vyvrcholením dne byl závod kategorie muži Elite. Od třetího kola jezdil na čele závodu slovenský závodník Peter Sagan, ale o vítězství ho připravil defekt a vítězem finálového závodu se nakonec stal Filip Eberl (SCOTT Scania team Kolín).

Nakonec ještě slavnostní vyhlášení vítězů, kdy se rozdávaly ceny nejlepším za finálový závod a poháry nejlepším třem za celkové umístění v poháru.