22. 08. 2009 - ME Xterra Klopeiner See, Rakousko
- Propozice
- Výsledky
- Reportáž

V sobotu 22.8. se v rakouském San Kanzianu konalo Mistrovství Evropy v terénním triatlonu Xterra Austria 2009 . Závod světového poháru, který se jel o tituly mistrů Evropy profesionálů i tituly v Age Groups a v neposlední řadě o kvalifikační sloty na říjnové Mistrovství světa na Hawai, přilákal na hlavní závod kolem 200 závodníků a asi 60 na zkrácenou trať Xterra light. Celkem se tedy s tratí popralo více než 250 borců z 20 zemí světa.

Od středy, kdy jsme přijeli, jsme měli možnost seznámit se s tratí, která na rakouské Xteře patří k nejtěžším v Evropě. Plavecká část, 1500 metrů dlouhá, probíhá tradičně bez neoprénů v čistém a asi 28°C teplém, modrozeleném jezeře Klopeiner See ve dvou okruzích s kratičkým přeběhem do 2. kola. Třicetikilometrová cyklistická část se jede taky ve dvou okruzích, během nichž závodníci nastoupají převýšení 1100 metrů. Velice těžká a technicky náročná trať vede převážně lesem, a co si závodníci nastoupají v dlouhých výjezdech, si sjedou v drsných sjezdech. Běžecká část, jak jinak, než ve 2 okruzích po 5 km, vede klikatě lesíkem, profil je zvlněný, běhá se pořád nahoru, dolů a v závěru okruhu pořadatelé připravili oproti loňsku milé překvapení. Vedle centra závodu vyrostla jakási opičí dráha - asi 40 metrů vysoké schody, pak asi 120 metrů běhu po lávkách v korunách stromů a seběh dolů (pořadatelé bohužel nezařadili tobogán, takže vše po svých). Tato atrakce byla zařazena na konci každého běžeckého okruhu a před cílem byl pro ty, co přežili, přichystaný vodní příkop.

Od čtvrtka se koncentrace Xterráků zvyšovala a v pátek byli na místě už všichni závoďáci, protože bylo nutné se zaprezentovat. Už v pátek byl připraven závod pro štafety - Xterra Copany a závod dětí a v sobotu se startovala kratší i dlouhá Xterra. V pátek odpoledne proběhl v místním kulturáku briefing, ve kterém nás pořadatelé seznámili s tratí, pravidly a ostatními info k závodu. A protože si domácí potrpí na vlajkoslávu a průvody, roztřídili nás podle zemí a do centra závodu se šel vlajkový průvod v doprovodu dechovky s kapelníkem. Tady se ještě večer konala tradiční pastaparty.

Ráno v 9 hodin se startovala Xterra Light na polovičních objemech. V noci před závodem zapršelo, což šlo poznat hlavně v prudkých sjezdech, protože to jezdilo jako na ledě.
Z českých závodníků byli na stratu Bára Hrušková, Lucka Materová a Honza Posejpal. Na plavecké části se dařilo Lucce Materové, která vylézala z vody jako 2. a s prvními vyjížděla na cyklistickou trať. Tam ale byla lepší Finka Noora Kanerva, která na běhu náskok udržela a doběhla tak jako první z žen. Jako 2. z žen a 1. v kategorii juniorek doběhla Lucka Materová (InSPORTline) a jako 3. žena celkově doběhla Rakušanka Ines Baumgarter.
Skvěle zajela taky Bára Hrušková - celkově 5. žena a 3. v kategorii.
Honza Posejpal vylézal po plavání asi uprostřed startovního pole, ale na kole a běhu se dostal dopředu a nakonec dokončil na celkovém 7. místě, druhý.v kategorii 20-29 let. Celkově první doběhl junior Philips Streibl, 2. Christian Zafrl a 3. Hannes Grabner (všichni z Rakouska).

Mezi největší favority závodu Xterra Austria na startu patřili Franky Batalier, profi biker Michi Weiss, Angličan Sam Gardner, Němci Rony Dietz a Felix Schumann a Olivier Marceau. Z našich nejlepších samozřejmě na startu nechyběli eliťáci Karel Zadák (Tri Lamy), který měl s sebou největší fan klub závodu a Honza Kubíček (RedBull/Specialized).
V Age Groups bojovali o tituly loňský juniorský mistr Tomáš Matera (InSPORTline), brdečáci (AD Cyklo PEMAP Brodek) Vašek Klakurka, Jirka Klíma a Aleš Dedek, za X-team BaNo Luboš Bachura, Martin Jiskra, Tomáš Eberl a Pavel Santo , všichni se stylovým X-střihem vlasů, dále Libor Menčík, David Tondl a Lukáš Chochole. Z žen jsme na startu měli jedinou závodnici v kategorii 30-35 a to Dášu Svěrákovou.
V ženách se očekával souboj mezi Švýcarkou Renatou Bucher a Rakušankou Carinou Wasley .

Po plavecké části si skvěle vedl Franky Batalier, který vylézal z vody mezi prvními, z Čechů doplavali nejlépe Karel Zadák a Tomáš Matera - kolem 15. místa. Na kole se už favorité dostali do vedení a Franky Batalier tak převzal nadvládu nad závodem. Na výborné druhé pozici se usadil Karel Zadák, za ním Sam Gardner a kousek za nimi Olivier Marceau. Jeden z největších favoritů Michi Weiss měl v prvním kole defekt a bohužel závod nedokončil. Honza Kubíček jezdil kolem 9. místa a Tomášovi se na kole taky dařilo a držel si 16. pozici. Z žen byla ve vedení Renata Bucher, která si náskok na Carinu Wasley držela už od plavání.

Na běžeckou část vybíhal Franky už se značným náskokem a protože mu to jako obvykle běhalo skvěle, bylo jasné, že si doběhne pro zlato. Největší souboj se očekával mezi Karlem a Samem Gardnerem, kteří spolu po kole přijeli do depa. V prvním okruhu stále běželi spolu, ale pak si Karel získal na Sama pár vteřin a do cíle doběhl na vynikajícím 2. místě!
Čtvrtý v cíli byl Olivier Marceau, na pátém místě dokončil Němec Nico Pfizenmeier, 6. Belgičan Yeray Luxem. Další dvě pozice získalo Německo - 7. Felix Schumann a 8. Rony Dietz. Devátý dojel Fin Mikko Vestaranta a elitní desítku doplnil skvělým výkonem Slovák Tomas Jurkovič. Hned další pozice patřila Česku - 11. doběhl Honza Kubíček. 23. místo celkově obsadil Tomáš Matera a doběhl si tak pro 2. místo v kategorii 20 - 24. Další pěkný výkon předvedl Vašek Klakurka - 25. místo celkově a 4. v kategorii. 31. celkově a 3. v kategorii doběhl Aleš Dedek a hned za ním - 32. Celkově doběhl Tom Eberl. Další stupně vítězů pro Česko zajistil Luboš Bachura - 3. v kategorii 20 - 24 a 36. celkově. 40. dokončil Martin Jiskra, 59. Jirka Klika. První místo v kategorii 45 - 49 a 54. celkově obsadil Pavel Santo. Libor Menčík zajel 66. celkově a 6. v kategorii. Lukáš Chochole měl defekt a závod nedokončil.
V ženách si pro vítězství doběhla Renata Bucher, jako 2. Carina Wasley a 3. místo patřilo Angličance Nicole Duggan. Naše Dáša Svěráková obsadila v kategorii pěkné 3. místo.

Večer v 19 hodin mělo proběhnout vyhlášení a následně afterparty, ale přihnal se vítr, bouřka a když se obrovský stan, ve kterém se vyhlašování mělo konat, začal nadzvedávat, pořadatelé nás výkřiky AUS, AUS !!! vyhnali zpět do deště. Vyhlášení se tak zdrželo asi o hodinu, až buřina polevila, ale pak už bylo vše OK a rozdávaly se mistrovské medaile (jen Karel tu svoji stříbrnou nestihl) a peněžité odměny, které už stihli všeci. Pořadatelé už měli připravené video ze závodu a proslulý loňský hit "Xterra Austria song", rozdávala se pasta a salát, za 3 éčka se čepovalo pivo a šnaps, všichni si měli co vyprávět, takže noční party byla super!!

Gratulace všem nejlepším borcům a borkám, českým závodníkům za skvělé výkony a vůbec všem, kteří těžkou trať rakouské Xterry zdolali. Poděkování fanouškům, bez kterých by to nešlo a hlavně pořadatelům za výborně zorganizovaný a skvěle připravený závod. Bylo to super B-)