- Výsledky
- Foto
- Reportáž
V sobotu 9.5. se jel v prostoru porubského bazénu už 11. ročník Jiříkovského sprinttriatlonu.
Ráno, to ještě za deštivého počasí, se u prezentace sešlo rekordních 95 závodníků. Po deváté hodině se všichni včetně doprovodu přemístili na bazén, kde se měla plavat pětistovka pro hlavní závod, 300m pro žáky a stovka pro benjamínky. Nejdřív odplavaly mladší kategorie a pak všechny ostatní od dorostenců po mastry. Plavalo se ve třech dráhách v rozplavbách po třech. Časy na 500m se pohybovaly od 6ti do 15ti minut. Jakmile všichni závodníci odplavali, přemístili jsme se zase k prostoru prezentace. Naštěstí už bylo krásné počasí, které vydrželo až do konce závodu. Mezitím, co se závodníci rozjížděli a rozklusávali, startoval se závod pro žáky a benjamínky. Žáci jeli 3 kola po 1900 m na porubské dolině a běželi jeden tento okruh, benjamínci jeli 4 km a běželi zkrácený kilometrový okruh.
Z benjamínků byla nejrychlejší Viki Šromotová (InSportLine Lipník), jako 2. doběhla Lucka Krupcová (Bike Proracing) a 3. Johanka Šromotová (InSportLine Lipník). V kategorii mladších žaček zvítězila Jana Machačová (TK Ostrava), která i mezi klukama dojela na 3. místě. Jako 2. doběhla Lenka Krzyžanková (TJ TŽ Třinec) a na 3. místě Kamča Šromotová (InSportLine Lipník). Z mladších žáků nejlépe zajel Robert Rohlich (KPS Opava), na 2. místě Maciej Baran (TKKF "Tri" Dabrowa Górnycza) a 3. Adam Marcalík (SK Jiří TeaM Ostrava). V kategorii straších žaček zvítězila Alena Paliderová (TK Ostrava), jako 2. Oliwia Bryja (AZS AWF Katowice) a 3. Adéla Solská (KPS Opava). Martin Melichárek (TK Ostrava) se stal vítězem kategorie starších žáků, před Michalem Vaculou (Didi team) a Ondrou Hurníkem (TK Ostrava).
Po dojetí žáků se startoval hlavní závod. Startovalo se postupně v časech, ve kterých závodníci doplavali. Cyklistická trať byla dlouhá asi 21 km, jelo se z Poruby do Martinova, kopeček na Žižkov, pak dolů do Plesné, další kopeček nad Dobroslavice, přes Děhylov na Žižkov a odtud ještě jednou kopec z Plesné do Dobroslavic, pak zase po stejné trase do Poruby. Běžely se 3 okruhy v okolí bazénu, celkem asi 6 km. Po kole přijel první Tomáš Matera asi s půlminutovým náskokem na další skupinu, ve které přijeli Petr Kopřiva, Ivo Vrba a Ondra Horák. Tomáš si už vedení udržel a do cíle doběhl v čase 1:00:16 s dvánáctivteřinovým náskokem na Petra Kopřivu. Asi minutu za nimi doběhl Ivo Vrba, minutu za ním Ondra Horák a za další minutu dobíhali Martin Navařík, Aleš Velička, Marek Olšovský a Miroslav Pátek. Z žen přijely na kole první Alena Konečná a Lucka Materová, 40 vteřin za nimi Tamara Stonová. Tamara ale zaběhla nejlépe a v čase 1:08:41 doběhla do cíle, necelé 4 minuty za ní Lucka Materová a za další dvě minuty jako 3. z žen Alena Konečná.
V kategorii dorostenců zvítězil Martin Bednarek (AZS AWF Katowice), na 2. místě Štěpán Roubalík (TRI Klub Loštice) a 3. Tomáš Sosna (SK Jiří TeaM Ostrava). V kategorii dorostenek jako 1. Lucka Materová (InSportLine Lipník), na 2. místě Anežka Nováková (SK Jiří TeaM Ostrava). Juniory vyhrál Tomasz Marcinek (AZS AWF Katowice), jako 2. Roman Jedlička a 3. Vojta Krusberský (TK Ostrava). V kategorii ženy 40+ zvítězila Svatava Hanzlová (PJR Frenštát). V kategorii muži 40 zvítězil Stefan Wegrzyk před Radovanem Roubalíkem (TRI Klub Loštice) a Vladimírem Blinkou. Kategorii muži 50+ vyhrál Jerzy Sufranowicz, jako 2. Zdeněk Žarlok (SK Jiří TeaM Ostrava) a 3. Pavel Kotas (PJR Frenštát). Jel se také závod štafet - zvítězila štafeta ve složení Masnica + Masnicová, jako druzí Nováková + Gruchala a 3. Materová + Hurníková. V kategorii ženy elite zvítězila Tamara Stonová (Ironman Sudoměř), 2. Alena Konečná (CK Konečný) a 3. doběhla Jana Matalová. Tomáš Matera (InSportLine Lipník) se stal vítězem kategorie muži elite, na 2. místě Petr Kopřiva (InSportLine Lipník) a 3. Ivo Vrba (Rocktechnik triatlon).

Myslím, že závod za krásného slunečného počasí a s rekordní účastí se vydařil, gratulujeme všem, co dojeli, nebo nedojeli, ale snažili se, děkujeme všem, co pomáhali s přípravou závodu a se sklízením a těšíme se na další závod poháru MS kraje 13.6. Xtreme triathlon Brušperk (informace o závodě zde>> ) a 21.6. v Hlučíně.

Závěrem děkují pořadatelé všem závodníkům za předvedené výkony, dobrovolným spolupracovníkům a sponzorům akce, jmenovitě Hutnické zaměstnanecké pojišťovně, společnosti Dobré stavby Ostrava, Českému triatlonovému svazu a Moravskoslezskému kraji za podporu tohoto závodu.