- Propozice
- Výsledky
- Web
- Reportáž
Vítězem 15. Ročníku závodu FREE LITOVEL BOBR CUP 2009 je v rekordním čase trio Olomoucký deník Trio Pavel Faschingbauer, Jan Hruška a Kamil Mrůzek zvítězilo na jubilejním patnáctém ročníku závodu extrémních štafet Free Litovel Bobr Cup 2009.
Ve velice těsném souboji, kdy nejlepší dva týmy jely tělo na tělo, se rozhodlo až na závěrečném kajakářském úseku, kde Kamil Mrůzek odskočil Davidu Kneblovi z týmu Nutrend / Salomon-run, který spolu s Kneblem reprezentoval Jan Havlíček a Robert Novotný. Na třetím místě dokončilo závod družstvo OpavaNet / Tilak ve složení Pavel Brýdl, Martin Horák a Matěj Kropáček. Vítězný tým dosáhl fantastického času 2:00:50 a jasně (téměř o šest minut) překonal traťový rekord.
Kromě tohoto rekordu padl i očekávaný rekord v počtu přihlášených družstev, který překonal číslo 213 z roku 2007. V kategorii žen si pro zlato dojela trojice.
Dámské stříbro z pětačtyřiceti bobřích kilometrů vybojoval tým DKNV stavební ve složení běžkyně Lucie Pelantová, bikerka Alena Krnelčová a vodačka Hana Frydrichová. Pro bronz si přijely děvčata z Fitness Tribuna Teamu (Jana Grygarová, Ilona Bublová a Petra Halašková).
V cíli zlatý kajakář Kamil Mrůzek popsal rozhodující okamžik celého závodu. "Překvapilo mě, že jsme spolu s Davidem jeli dlouho spolu, myslel jsem, že se rozhodne dřív. Nakonec se mi lépe povedla otočka, po které jsem nasadil, získal krátký náskok a ten jsem už vcelku lehce navýšil a dovezl nás na zlato," popsal poslední kilometry vítězný Kamil Mrůzek.

Popatnácté se do Litovle na začátku října sjeli všichni milovníci outdoorových extrémních sportů. Dobré počasí dávalo tušit, že tentokrát by mohl padnout i dva roky starý účastnický rekord, který činit 213 tříčlenných týmů. Prognózy se nakonec skutečně naplnily a na sluncem zalitém koupališti v Litovli se na start postavilo 215 tříčlenných družstev. Pod nafukovacími oblouky v místě startu, cíle a všech předávek se tlačila také mimořádná konkurence. K favoritům na vítězství se tentokrát mohlo počítat více než pět družstev. S blížícím se startem, který je tradičně stanoven na úder poledne, se zvyšovala hladina adrenalinu v tělech běžců. Pár minut před dvanáctou se z dálky začalo blížit víření rotoru, za kterým se brzy objevil vrtulník, který pak celé odpoledne pronásledoval čelo.
V poledne zazněl areálem startovní výstřel a masa více než dvou set borců vyběhla na patnáctikilometrovou trať běhu. Hned po startu se pole sportovců zchladilo na dvou brodech. Od počátku se na čele utvořila silná skupina Faschingbauer (Olomoucký deník), Havlíček (NUTREND / Salamon-run), Brýdl (OpavaNet /Tilak) a Linhart (Pivovar Litovel). V tomto pořadí také borci doběhli do cíle a předali svým bikerům. Na první pozici se výborným výkonem posunul z druhého místa na předávce Robert Novotný hájící barvy NUTRENDU / Salamon-runu, který dotáhl Olomoucký deník vtělený do podoby Jana Hrušky. Tato dvojice poodjela postupně zbytku startovního pole. Hruška s Novotným vytvořili silné duo a spolu dojeli až na poslední předávku. Do posledních kilometrů bok po boku vyrazil na lodi Kamil Mrůzek (Olomoucký deník) a David Knebel (Nutrend / Salomon- run). Boj o zlato se smrskl na tyto dva borce. Zbytek startovního pole měl výraznější ztrátu a o útoku na první dva nemohl pomýšlet .
Do poloviny kajakářského úseku jel Mrůzek s Kneblem loď na loď, na otočce však došlo k lámání chleba. Mrůzek poodskočil svému pronásledovateli a nakonec si v pohodě dojel pro zlato. Stříbro zůstalo borcům z Nutrend /Salamon-runu. Také o bronz se sváděl urputný souboj, který nakonec vyzněl ve prospěch OpavaNet / Tilaku zásluhou Matěje Kropáčka. V ženách si pro naprosto jisté vítězství dojely Svištíci - slimáci Jana Čábelková, Lucie Veselá a Lenka Lagnerová. Pro zajímavost první ženské trio obsadilo mezi 215 týmy 23. místo.
Jako obvykle se i FREE LITOVEL Bobr Cupu 2009 zúčastnily týmy patřící do kategorie crazy, které nepatří k hlavním favoritům. Letos velkou pozornost zaznamenalo trio s číslem 94 startující pod názvem Mistři parketu, které vyrazilo na trať vyzbrojené květinami a oblečené do apartních pruhovaných šátečků s převládající modrou barvou. Borci patří v civilu k profesionálním tanečníkům a humor je neopustil ani na konci extrémního závodu, "na trati problémy nebyly, běh byl bez kopců. Příště si snad na ztížení vezmu podpatky," zasmál se v cíli běžec Tomáš Jindra.
Jubilejní ročník FREE LITOVEL BOBR CUP skončil úspěchem. Na trať se pustilo nejvíce týmů v historii (215) a kvalitní konkurence překonala traťový rekord. Slunné počasí také přilákalo davy diváků, kteří si užili nejenom závod, ale i doprovodný program. Patnáctý ročník je za námi, ať žije ten šestnáctý v říjnu 2010.