Poslední závody

01. 05. 2011 - TT Porubský sprinttriatlon, Poruba
- Reportáž
p> Viessmann Porubský sprint triatlon.
Sportovce Moravskoslezského kraje čekal opravdu perný víkend. Zatímco v sobotu na čarodějnice se jel v jarním teplém počasí cyklistický Škoda Bike maraton s tisícovkou účastníků, v neděli 1. května byla porubská dolina u plaveckého bazénu dějištěm druhého závodu OZP Moravskoslezského poháru v triatlonu 2011 a to Viessmann - Porubského sprinttriatlonu, který letos už po dvanácté pořádál sportovní klub Jiří Team .

Vzhledem k tomu, že místy od rána pršelo, dorazila na start závodu sedmdesát dospělých závodníků a do patnácti žáků a benjamínků.
Opět dorazila velká skupina triatlonistů z Polské republiky, kteří tak dodali závodu mezinárodní punc a rozšířili pole účastníků především v mládežnických kategoriích.

Plavání proběhlo tradičně na porubském bazéně v objemech 500m dospělí, 300 žáci a 100 benjamínci. V cyklistické a běžecké disciplíně, která startovala Gundersenovou metodou, byl nejdříve odstartován závod benjamínků a žáků. Nejrychlejší po plavání v benjamíncích byl Tomasz Sufranowicz a v žácích Przemyslaw Gagol, oba z TKKF Tri Dšbrowa Górnicza, po dalších 2 disciplínách se ale pořadí změnilo a do cíle jako první z benjamínků doběhl Jakub Říman z pořádajícího klubu, v žácích uhájil prvenství Premyslaw Gagol a v žačkách Maruška Prejdová

Hlavního závodu se účastnilo cirka 70 závodníků, všechny kategorie absolvovaly stejnou trať: 21 km cyklistika a 6 km běh. Jako první startoval Martin John (inSPORTline), za ním Honza Palider (TK Ostrava), junior Michael Kukrke (TRI klub Loštice) a Tomáš Matera (inSPORTline).
V ženách bohužel chyběla na startu Tamča Stonová, které přeji brzké uzdravení, a tak jako první žena startovala na celkové 15. pozici Lucka Materová (inSPORTline).

V cyklistice se před Martinovským kopcem vytvořila asi šestičlenná skupinka předních cyklistů, ta se ale časem roztrhala do dvojic a od pronásledovatelů se vzdalovali Tomáš Matera a mladík Michael Kukrke.
Vzadu ve startovním poli se vytvořila silná cyklistická dvojice, Jirka Klíma - Lukáš Krpec, kteří vůbec nezaplavali dobře, ale více než minutové manko na čelo závodů stahovali v takovém tempu, že se nikomu s předjížděných soupeřů nepodařilo za ně zavěsit. Tato dvojice pak dojela do cíle na třetí a čtvrté pozici, 45 sekund za vítězem. Vzápětí pak dorazila početnější skupina triatletů s Alešem Veličkou, Martinem Johnem nebo Martinem Navaříkem.

V ženách si svoji prvou pozici s přehledem pohlídala juniorka Lucie Materová, která takto doběhla i do cíle s náskokem 13 minut na druhou Annou Brychtovou (TTC Olomouc).

Mužský běžecký souboj pak kontroloval Tomáš Matera, který zaběhl nejrychleji z účastníků a v čase 1:01:24 zvítězil ve svém prvním letošním triatlonu před sedmnáctiletým Michaelem Kukrlem. Ten se v běhu dostal také pod 21 minut a celkově zaostal o 42 sekund za vítězem. Na třetím místě pak dokončil Jirka Klíma následován Lukášem Krpcem a Lukášem Vrobelem.

V dalších věkových kategoriích zvítězili v dorostencích Michael Kukrle (Tri klub Loštice) Grabis Mateus (TT Dšbrowa Górnicza) v juniorech Petr Kloda (Karviná), muži 30 Lukáš Krpec (ROCKTECHNIK TRIATLON ), muži 40 let Radim Pokorný, (Vrbnom a muži nad 50 let Jerzy Sufranowicz (TT Dšbrowa Górnicza).
V ženách nad 20 let zvítězila Skořepová Eva(X-AIR Ostrava) a nad 40 Svatava Hanzlová.

Na závěr srdečně děkuji účastníkům za vynikající sportovní atmosféru, organizátorům a pořadatelům závodu, Jirkovi za nepřetržité moderování, partnerům Moravskoslezského poháru - společnostem Viessmann, inSPORTline, AutoCont, Dobré stavby, Klinice sportovní medicíny, Oborové zdravotní pojišťovně a Moravskoslezskému kraji, z jehož finančních prostředků byl závod podpořen. Závod byl rovněž zařazen do projektu ČSTT "Kraje talentům".