- Výsledky
- Web
- Foto
- Reportáž
Vyvrcholení bikerské sezony bylo letos 12. a 13. července ve Velkých Losinách, na tyto dny bylo totiž naplánováno mistrovství republiky horských kol v kategoriích od mladších žáků po muže elite a taky štafety. V sobotu 12. července byly na rozpisu mladší žáci, mladší žákyně, starší žáci, starší žákyně, kadetky, kadeti a štafety. Ostatní kategorie si musely na svůj závod počkat až na neděli. Velké Losiny pořádaly v minulosti pravidelně český pohár horských kol a letos se jim dostalo pocty uspořádat mistrovství republiky, ale prý se tím chtějí rozloučit s pořádáním závodů českého poháru a dalšího ročníku bychom se už ve Velkých Losinách neměli dočkat. No uvidíme.. Každý závodník se na svůj vrchol sezony chystal, jak nejlépe uměl, někteří přijeli do Losin už začátkem týdne, někteří ve čtvrtek, ale nejvíce závodníků se na trati objevilo v pátek. V Losinách na závodníky čekaly tři odlišně velké okruhy.
Nejmenší okruh byl pro vloženou kategorii dětí. Okruh vedl lázeňským parkem po dlažebních kostkách.

Střední okruh měřil 3,2 km a byl zkrácen oproti velkému okruhu o technické pasáže i prudký dlouhý výjezd.

Velký okruh vedl převážně po lesních cestách a byl připraven i menší brod. Na okruhu čekal na závodníky dlouhý výjezd ve kterém se nedalo moc předjíždět i technický sjezd, ve kterém se stalo zranění už v tréninku před závodem. Převýšení bylo na okruhu asi 145 m. V každém okruhu se projíždělo lázeňským parkem (střední i velký okruh). V sobotu bylo pěkné počasí, které se odpoledne hodně rychle změnilo na krupobití a byl i celkem silný vítr.

Když se počasí zklidnilo, tak odstartoval závod štafet, který vyhrála trojice Friml, Chmurová, Eberl, kteří se stali Mistry ČR štafet.

V sobotu 10:15 se na trať vydali mladší žáci, kteří jeli dva střední okruhy. Zvítězil Rajchart Jan (Author Team Stupno) před Novákem Michalem (TJ Slavia K.Vary) a Průdkem Matějem (Bike 2000).
Start měli společný s mladšíma žačkama, ty ale jely jen jeden střední okruh a zvítězila Průdková Barbora před Bajgerovou Nikolou (obě Bike 2000) a Adámkovou Janou (SK BP Lumen Úpice).

V 11.30 hod. odstartovali starší žáci, ve vlně za nimi kadetky a minutu za nimi starší žákyně. V kategorii starší žáci po 4 středních okruzích zvítězil Března Jan (KC Kooperativa) před Kalojírosem Tomášem (TJ Jiskra Hořice) a Lukešem Danielem (Author Team Stupno). V kategorii starší žačky si po 3 středních okruzích zlato odvezla Markéta Drahovzalová (Bike Klub Kutná Hora) před Hlubinkovou Nikolou (Moravec Czech MTB Team) a Novotnou Karolínou (Scott Scania Team Kolín).

První kadetkou v závodě na 4 střední okruhy se stala Dagmar Labáková (Dukla Praha) před Kalašovou Karolínou (Scott Scania Team Kolín) a Svačinovou Evou (4Ever Cyklobulis).
Ve 13.00 hod. přišli na řadu kadeti. Ti už závodili na velkém okruhu a čekaly je celkem 3 okruhy. V kategorii kadeti zvítězil Paprstka Tomáš před Veselým Danielem (oba Scott Scania Team Kolín) a Žnivou Ondřejem (RK Cyklos Valašské Meziříčí).

Další kategorie, které ještě závodily na suché trati byly Masters a kategorie muži OPEN. V kategorii Masters zvítězil Najser Tomáš (Salith-Sumtex) před Sulzbacherem Petrem (Rock Machine - Cyklomax) a Veselým Tomášem (4Ever Cyklobulis).

Ostatní kategorie startovaly v neděli. Mezi juniory zvítězil Cink Ondřej (Author team Stupno) před Nesvadbou Janem (KC Kooperativa) a Frimlem Jakubem (Scott Scania Team Kolín).

V kategorii Juniorky zvítězila Škarnitzlová Jitka (dimp GIANT team) před Valešovou Janou (Česká Spořitelna MTB) a Sládkovou Markétou (Scott Scania Team Kolín).

V kategorii ženy zvítězila Havlíková Pavla (KC Kooperativa) před Šárkou Chmurovou (Max Cursor) a Bublovou Ilonou (Rock Machine- Cyklomax).

V nejsledovanější kategorii muži Elite/U23 zvítězil Kulhavý Jaroslav (Michelin-Specialized MTB TEAM) před Friedlem Jiřím (Merida Biking Team) a Škarnitzlem Janem (dimp Giant Team).