Po třítýdenní pauze jsme se konečně dočkali dalšího závodu ze seriálu Jesenický šnek, tentokrát to bylo ovšem o to zajímavější, že se závod O cenu Krnova jel zároveň jako první závod Slezského poháru. A zajímavé to tedy bylo! Na startu se sešlo 183 závodníků a nemýlím-li se, je to historicky nejvyšší počet účastníků na závodě Jesenického šneku. Bohužel se zdálo, že nám nebude dopřáno povozit se v tak velkém tělese, neboť pořadatel rozdělil na startu masu na dva balíky- balík mužů, který byl odstartován úderem jedenácté, a balík juniorů, žen, mládeže a nesmím zapomenout na muže kategorie E (nad 60let). Tento menší balík byl odstartován přesně minutu po hlavním poli. Zatímco první balík velkou rychlostí prokličkoval Krnovem a za městem začal poklidným tempem ukrajovat z deseti kilometrové roviny do Zátoru, kde je čekalo první náročné stoupání, druhý balík, plný výbušného mládí, prosvištěl Krnovem, ale na rovině nezpomalil, převážně polští junioři neustávali v pokusech o únik, moravští hoši se nenechávali zahanbit a tak jeden nástup střídal druhý, až se nakonec stalo to, co nikdo nečekal- oba balíky se přece jen spojily a do Zátoru dorazila obrovská masa cyklistů.
Jízda v takovém balíku se sice pro mnoho cyklistů velice stresující, nicméně především pro mladé závodníky je výtečná a jedině zde a na takových závodech se mohou učit umění jízdy v pelotonu. Na jiných závodech jsou cyklisté rozdělováni podle věku a startují v malých skupinkách, které jsou poté posílány do prudkých kopců, kde se ještě více roztrhají a poté už jen dojíždějí do cíle bez přemýšlení, bez závodění. Na závodech Jesenického šneku jsme se v průběhu posledních let rozhodli jít opačným směrem. Seskupit cyklisty dohromady, přestat je potupně rozdělovat dle věku či pohlaví, neboť toto rozdělení je naprosto nesmyslné- ukázalo se totiž, že se dá báječně závodit napříč kategoriemi.
A tak se tedy nakonec pohromadě závodilo i v Krnově, i když ne nadlouho. Nejprve se pole rozdělilo díky hromadnému pádu v Zátoru a o další roztrhání se postaralo čtyřkilometrové táhlé stoupání. Po sjezdu a rychlém průjezdu Lichnovem čekal na závodníky další kopec, tentokrát prudký a kratší, o to náročnější. Ani po tomto stoupání si nikdo příliš neodpočinul, závěr okruhu byl nahoru dolů, nahoru dolů, až teprve při nájezdu do druhého okruhu se konečně začalo klesat. Zde se opět sjely první dva balíky a společně pokračovaly opět rovinou k Zátoru, za nimi potom skupinky odpadlíků. Pouze mládež do 15ti let a juniorky již po prvním okruhu zamířily zpět do Krnova, projelo se přes kruhový objezd do centra, kde byl v boční uličce u náměstí cíl. Výkonnostní převahu potvrdili polští závodníci, když obsadili první dvě místa v kategorii hochů v pořadí Rafael Krol a Mateusz Dalowski (oba Lukus). Na bednu je doprovodil domácí Antonín Lant (CPV Krnov). Rovněž v kategorii dívek zvítězila Polka Katarina Kusidlo (Rybnik) před Hanou Petrušovou (ACS Drak Vrbno) a Zuzanou Ličkovou (Beskyd Bike).
Dva okruhy absolvovali junioři, ženy a muži E a i na ně čekal závěrečný sjezd do Krnova, průjezd městem a spurt, do kterého se nejprve pustila pětičlenná skupinka juniorů, nejlepším spurtérem byl Szymon Strzedula (Ratiborz) před Pavlem Zokem (Lukus) a Jakubem Masaříkem (TJ Sigma Hranice). V další skupince překvapil výrazným spurtem první šedesátník Zb. Krzeszowiec (Gliwice), další pánové dorazili do cíle s odstupem, na druhém místě Radomír Kramoliš (Cyklo Kramo) a na třetím Petr Homola (Šafrata Bohumín.) Nejlepší ženou byla zkušená závodnice Šárka Chmurová (Max Cursor), která nedávno úspěšně bojovala na mezinárodním etapovém závodě žen Gracia Orlová, se ztrátou téměř pěti minut se v cíli objevila druhá Alena Mlynářová (ACS Drak Vrbno) a za další čtyři minuty přijela skvělá Ivana Jaklová (Orli Ostrava), která dokáže i po čtyřicítce pořádně potrápit i mnohem mladší závodnice.
Závod mužů končil po třetím okruhu, celkem tedy urazili necelých 80 kilometrů. Jejich závod byl zpestřen účastí úřadujícího Mistra ČR na silnici Tomáše Bucháčka, který se nechal slyšet, že se mu na závodech Jesenického šneka velice líbí, což je jistě velice potěšující- slyšet pochvalu z úst takového závodníka! V průběhu závodu se ovšem ukázalo, že nebude snadné nastoupit a ujet, když všechny pokusy o únik hatil právě Bucháček. Podařilo se to až v závěru závodu dvojici Radek Blahut(TMK Ostrava o.s.) a Jan Strapek (ASPV Vápenná), kteří v tomto pořadí dojeli i do cíle. Spurt prvního dvacetičlenného balíku nemohl vyhrát nikdo jiný než Vlastik Mlynář(ACS Drak Vrbno) následován Martinem Ocáskem, jeho bratrem Zbyňkem (oba Goofy Team) a Polákem Luboszem Strzedulou (Zemia Raciborzka). Muži byli rozděleni do čtyř kategorií. Vítězové kategorie A a B, tedy Blahut a Strapek přijeli v úniku, vítězové kategorií C a D dorazili v tomto prvním balíku. Byli to v kategorii C Bogdan Zok (Šafrata Bohumín) a v kategorii D Zbyněk Ocásek st. (Goofy Team). Kompletní čtyři trojice oceněných mužů vypadaly následovně: V kategorii A to byli Radek Blahut, Martin Ocásek a Lubosz Strzedula, v katerogii B Jan Strapek, Vlastimil Mlynář a Zbyněk Ocásek, v kategorii C Bogdan Zok, Martin Šíma (Max Cursor) a Martin Giračka (Šafrata Bohumín) a v kategorii D Zbyněk Ocásek st., Miroslav Adamčík (Cyklo Kramo) a Rostislav Kuznik (HaF Opava).
Vyhlášení výsledků tentokrát proběhlo v poněkud slavnostnější atmosféře, než jsme na závodech JŠ zvyklí, v Krnově byly totiž v plném proudu Hornoslezské slavnosti a tak se předávání cen ujala starostka města Renata Ramazanová. Sponzorem celého seriálu JŠ je firma Aminostar, na každém závodě máme díky nim k dispozici iontové nápoje zdarma a podílejí se i na cenách pro nejlepší.
Máme za sebou čtyři závody Jesenického šneku (do celkového pořadí se počítají i Přejezdy Desné z loňského září) a závody to byly velice kvalitní a zajímavé, v Jeseníkách se pořádně závodí, závody se stávají stále oblíbenější pro širší a širší okolí a neméně zajímavý závod nás čeká tuto sobotu 31.5.ve 14 hodin v Opavě. Závod pořádá HaF Opava v čele s Laďou Novákem.
Alena Mlynářová
www.acsvrbno.estranky.cz